Para Transferlerinde Dolandırıcılara Karşı Korunmak

Para Transferlerinde Dolandırıcılara Karşı Korunmak

Daha önce sizden tuhaf bir şekilde para talep eden bir mail ya da telefon araması almış olabilirsiniz. Böyle bir senaryoyla karşılaştıysanız umuyoruz ki sonucu tatsız bitmemiştir, zira bu tür taleplerin bir dolandırıcı tarafından yapılmış olma ihtimali bir hayli yüksek.

Para transferi yapmak artık günlük yaşantımızın bir parçası haline geldi. Gelişen teknolojiyle birlikte eskisine oranla çok daha kolay para transferi yapabiliyoruz. Hal böyle olunca para transferi dolandırıcılığına yönelik de bir artış gözleniyor. Dolandırıcılar, özellikle para transferi sürecine hâkim olmayan kullanıcıları hedef alarak insanların para kaybetmesine yol açabiliyorlar. Bu durumda para transferi yaparken dolandırıcılara karşı nasıl korunmak gerektiğini bilmek gerekiyor.

ABD’nin TMSF’si diyebileceğimiz Federal Mevduat Sigorta Kurumu’na (FDIC) göre “Parayı elektronik olarak transfer etmek, birine para göndermenin en kolay ve kullanışlı yoludur. Tüketiciler paralarını tanıdıkları kişilere göndermek istediklerinde genellikle bu işlemler olumlu sonuçlanır. Ancak yabancılara para göndermek, özellikle yurtdışına, son derece riskli olabiliyor çünkü dolandırıcıların sayısı bir hayli fazla.”

En Sık Kullanılan Dolandırıcılık Yolları

Para transferi söz konusu olduğunda dolandırıcıların kullandığı yollar birbirleriyle oldukça paralellik gösteriyor.

Genellikle hedefinin hassas duygularına hitap ederek onları manipüle etmeye çalışan dolandırıcıların en sık başvurduğu yöntemlerden birisi hayırseverlik tuzağı. Okuyanı ya da duyanı üzecek kurmaca hikayelerle sahte mağduriyet yaratan ya da çok ulvi bir meseleye hizmet edeceği yalanını söyleyerek bağış toplamaya çalışan dolandırıcılar, maalesef birçok kişiyi ağına düşürebiliyor. Bu tarz bir para transferi talebi alındığında ikinci kez düşünmek, kurumu ve kişileri kontrol etmekte fayda var.

Hızlı para kazanma tuzağı da yine sık görülen dolandırıcılık yöntemlerinden biri. Yapacağınız makul bir yatırımla zengin olma vaadinde bulunan ya da katıldığınızdan haberinizin bile olmadığı bir yarışmayı kazandığınızı belirten kişilere fırsat tanımamak gerekiyor. Kullanıcılardan para göndermelerini talep ederek daha sonra bunun mükafatını misliyle alacağı yalanını kullanan dolandırıcılar ne yazık ki başarıya ulaşabiliyorlar.

Ne olduğu ya da hangi kuruma bağlı çalıştığı belli olmayan para transferi uygulamaları ve aracı hizmetleri de dolandırıcıların günümüzde sıkça kullandığı yöntemlerden birisi. Para göndermek için kullandığınız hizmetin güvenilir olup olmadığı hem paranız hem de kişisel bilgilerinizin korunması için son derece önemli.

Bu bağlamda MEFETE güvenli bağlantı sağlayan ve bilgilerinizin ele geçirilmesini önleyen şifreleme yöntemi dolandırıcıların bu tür para transferi sahteciliği yapmasına imkân vermiyor.

Nasıl Korunmalı?

Dolandırıcıların para transferine yönelik birbirine çok benzer yöntemler kullandığını belirtmiştik. Dolayısıyla bu tarz sahteciliklerden korunma konusunda alacağımız önlemler de birbirine paralellik gösteriyor. En sık yapılan para transferi dolandırıcılığına bakacak olursak bu tür saldırılardan şu yöntemlerle korunabiliriz:

  • Daha önce şahsen tanışmadığınız birine para göndermeyi tercih etmeyin
  • Eğer hiç tanımadığınız birine para göndermek zorunda kalırsanız büyük meblağlar göndermekten kaçının
  • Sizden para talep eden bir kişiyi ya da kurumu doğrulayın. Kim oldukları ve neye hizmet ettiklerinden emin olun.
  • Saygın ve güvenilir bir para transferi hizmeti kullanın. Para transferi yaparken güvenliğinizi ciddiye alan bir hizmet seçmek akıllıca olacaktır.

Sunduğu avantajlar nedeniyle günümüzde mobil para transferi yöntemleri yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Dolayısıyla son madde hiç olmadığı kadar önemli bir hale geliyor.

Elektronik cüzdan olarak hizmet veren MEFETE, kullanıcılarına 7/24 para transferi hizmeti sunarken kişisel güvenlikten de ödün vermiyor. ‘ErpaPay’ bünyesinde hizmet veren bir mobil uygulama olan MEFETE‘yi güvenle kullanabilirsiniz.

Böylelikle hiçbir sorun yaşamadan güvenle para transferi gerçekleştirebilirsiniz. MEFETE gibi resmi kurumların güvencesi altında hizmet veren para transferi servislerini seçmek, dolandırıcılıktan kurtulmanız konusunda büyük bir rol oynayacaktır.

1111

DUYURU! Banka bilgilerimiz ve MEFETE uygulamamız güncellenmiştir.

X