Para Transferi Nedir? Nasıl Yapılır?

Para Transferi Nedir? Nasıl Yapılır?

Para transferi kavramını kısaca, paranın bir hesaptan diğerine aktarılma işlemi olarak tanımlayabiliriz. Ailemize ve arkadaşlarımıza para gönderme ya da online alışveriş gibi işlemlerde para transferi yapmış oluruz. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte yıllar içinde para transferi yapmanın pek çok farklı yolu ortaya çıktı.

Para Transferi Nasıl Yapılır?

Para transferi yapmanın en sık kullanılan iki yöntemi havale ve EFT yöntemidir. Finansal teknolojilerin gelişmesiyle birlikte ortaya mobil para transferi ve elektronik cüzdan gibi kavramlar çıktı, ancak önce bu iki temel yöntemden bahsetmekte fayda var.

Elektronik bir para transferi yöntemi olan havale, bilgisayar ağlarını kullanarak aynı bankanın farklı hesapları arasında para transferi yapma işlemidir. Açılımı Elektronik Fon Transferi olan EFT ise farklı banka hesapları arası yapılan para transferlerini kapsar. Her iki para transferi yöntemi de internet, telefon, mobil cihazlar ya da banka şubeleri aracılığıyla yapılabiliyor. En sık kullanılan bu iki para gönderme yöntemi arasında bazı temel farklar vardır.

EFT ile Havale Arasındaki Farklar

EFT ile Havale arasındaki en temel fark, az önce de değindiğimiz gibi, havale aynı bankanın farklı hesapları arasında para transferi yapılmasını sağlarken EFT farklı banka hesapları arasında para transferi yapmayı mümkün kılar.

Havale herhangi bir iş günü ya da mesai saati gibi zaman kısıtlaması olmadan dakikalar içerisinde yapılabilir. EFT ise ancak iş günleri ve mesai saatleri içinde gerçekleştirilebilir. Belirli bir saatten sonra gerçekleştirilen EFT işlemleri bir sonraki mesai gününe kadar gerçekleşmez. Ayrıca EFT işlemlerinde genel olarak havaleden daha fazla işlem ücreti kesilir. Kimi zaman yapılan havaleden herhangi bir işlem ücreti alınmaz.

Her iki para transferini yapabilmek için de alıcının hesap bilgeleri gerekir. Ayrıca tüm bu işlemler internet, mobil cihazlar, telefon ya da banka şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

MEFETE ile Para Transferi

Finansal teknolojilerin gelişmesiyle birlikte EFT ve havale gibi para transferi işlemlerine yönelik güçlü alternatifler ortaya çıktı. Düşük işlem ücretiyle 7/24 para transferi yapmayı mümkün kılan MEFETE de bu alternatiflerden birisi.

Oldukça cazip seçenekler sunan bir elektronik cüzdan olan MEFETE, kullanıcılarının zamandan ve mekândan bağımsız olarak para transferi yapmasını mümkün kılıyor. MEFETE’de EFT’deki gibi yüksek ücretler ya da mesai saati kısıtlaması yok. İstediğiniz zaman hızlı bir şekilde para transferi yapmak mümkün. Ayrıca havale yönteminde olduğu gibi farklı banka hesaplarına para gönderememe durumu da söz konusu değil. MEFETE ile istediğiniz bir banka hesabından herhangi birisine para gönderebiliyorsunuz.

MEFETE ile para transferi yapabilmek için Google Play ya da App Store’dan uygulamasını indirip üye olmanız ve MEFETE uygulamasının verdiği kodu anlaşmalı bankaların internet şubesine girmeniz yeterli.

Üstelik, dijital kanallar üzerinden hizmet veren MEFETE, bankalar gibi şube maliyetleri benzeri masrafları yansıtmadığı için oldukça düşük işlem ücretleri keser. Hatta pandemi boyunca yapılan para transferi ve cüzdandan para çekim içim işlem ücreti sadece 1 TL.

Hafta Sonu Para Transferi

MEFETE ile mobil uygulaması aracılığıyla 7/24 para transferi yapmak mümkün. EFT gibi mesai saati ve hafta içi kısıtlaması olmadığından dolayı yapmak istediğiniz para transferleri için beklemek zorunda kalmaz ve işleminizi en kısa sürede tamamlarsınız.

Sunduğu kolaylık, hız ve düşük işlem ücreti gibi avantajlarıyla MEFETE, havale ve EFT yöntemlerine kıyasla hafta sonu para transferi için çok daha kullanışlı.

Son olarak para transferi gibi önemli işlemleri gerçekleştirmeden önce kişisel bilgilerinizin güvenliği, para transferi ücreti ve müşteri desteği gibi konulara dikkat edilmesi gerektiğine bir önceki yazımızda değişmiştik. MEFETE ile gönül rahatlığıyla para transferi yapmak istiyorsanız bu yazımıza da göz atmanızda fayda var.

1111

DUYURU! Banka bilgilerimiz ve MEFETE uygulamamız güncellenmiştir.

X